Naslovna // Društvo // Pomoravlje dobilo još tri privatna izvršitelja

Pomoravlje dobilo još tri privatna izvršitelja

Prema podacima Radne grupe za reformu pravosuđa, pre uvođenja privatnih izvršitelja procenat izvršenja bio je ispod 20 posto. Njihovoj uspešnosti doprinosi i to što, za razliku od sudova, oni tragaju za imovinom

Zoran Dukić: „u mnogim slučajevima dužnici u drugim predmetima postaju poverioci, što je i svrha“

Zoran Dukić: „u mnogim slučajevima dužnici u drugim predmetima postaju poverioci, što je i svrha“

U Skupštini Srbije nedavno je zakletvu položilo još 88 privatnih izvršitelja, tako da ih sada zvanično ima 218, a predviđeno je da radi 334 izvršitelja. Izvršitelje u višim sudovima prvi put su dobili Čačak, Užice, Pirot i Prokuplje. U Jagodini Zoran Dukić radi kao privatni izvršitelj od 2012. godine, od kada je i uvedena ova funkcija, Maja Dukić radi od ove godine, a u Pomoravskom okrugu imenovana su još tri izvršitelja, koja bi uskoro trebalo da počnu rad.

– Dužnici su u početku bili malo skeptični, ali su se sada već navikli. Sve zavisi od našeg pristupa. Suludo je iči s pozicije sile. Najbolje je da im se ljudski objasni da smo došli jer nešto duguju nekome. Ukoliko situacija izmakne kontroli, uvek možemo da koristimo i asistemciju policije-navodi Dukić, koji je imenovan za izvršitelja za područje koje pokriva Viši sud u Jagodini i Privredni sud u Kragujevcu.

Nijedan izvršitelj nije kažnjen
Dukić, koji je i član Nadzorne komisije za praćenje i kontrolu rada izvršitelja, kaže da lično odogovaraju za svoj rad. On je zaključio ugovor o odgovornosti od profesionalne delatnosti, garantuje imovinom i osiguran je na 30 hiljada dinara.
-Naš rad kontrolišu sudovi, Komora, javnost i Ministarstvo pravde, koje imenuje i disciplinsku komisiju. Za ove dve godine niko nije kažnjen, iako je, bar po mom mišljenju, bilo osnova. Jedan kolega je baš kršio propise, ali komisija nije usvojila naš predlog da bude sankcionisan. Mislim da bi Komora trebalo da bude nadležna za određene sankcije, a kod težeg kršenja propisa da odlučuje disciplinska komisija koju bi činili sudije, predstavnici Ministarstva pravde i Komore-zaključuje Dukić.

Prema njegovim rečima, zakon im daje mogućnost da opterete dve trećine plate, ali on to retko radi. Uvek pokušava da se dogovori o načinu izmirenja duga. Kod njega, kaže, ljudi dolaze smrknuti, a kada im on lepo objasni i kad se dogovore, u 99 posto slučajeva odlaze zadovoljni. Dukić je imao samo jednu izrazito neprijatnu situaciju kada je dužnik pretio da će da baci bombu u njegovu kancelariju.

– Procenat završenih, arhiviranih predmeta iz 2012. godine je 62,5 posto, u prošloj godini on je 54,01 posto, a ove godine 26,47 posto. Procenat uspešnosti kod koleginice Maje je 34,61 posto. Kad je, na primer, reč o komunalnim predmetima, 2012. godine primio sam 752 predmeta, a završio sam 62,15 odsto. Prošle godine dobio sam 1.048 predmeta, a u 40 posto slučajeva poverioci su dobili svoj novac-precizira Dukić i dodaje da je njihov uspeh u tome što su mnogo bliži dužnicima nego sud.

Poverioci zadovoljni
Kompanija za iznošenje smeća „Por Verner Veber“ Srbija odmah je počela da sarađuje sa privatnim izvršiteljima, jer je im je sistem rada i komunikacije mnogo jednostavniji i brži nego sudski.
-Generalno, stepen naplate povećan je za 10 posto, tako da nam je sada procenat naplate 90 posto. Najveće povećanje je indirektno, jer dužnici vide da je komšija tužen i da je utuženje izvršeno zahvaljujući efikasnosti izvršitelja. Ranije je trebalo 3 do 4 godine da bi sud doneo rešenje, a onda bi prošlo još godinu dana do izvršenja-kaže Nenad Antić, komercijalno-finansijski direktor Kompanije „PVV“ Srbije.

Prema podacima Radne grupe za reformu pravosuđa, pre uvođenja privatnih izvršitelja procenat izvršenja bio je ispod 20 posto. Njihovoj uspešnosti doprinosi i to što, za razliku od sudova, oni tragaju za imovinom. Dok sud radi samo na osnovu predloga stranaka, oni nisu. Čim dobiju sudsko rešenje o izvršenju, kreću u potragu za imovinom, kroz dostupne javne registre, a zahtevaju i da poverioci aktivno učestvuju u tome.

-Jednom sam došao u popis imovine kod nekog preduzetnika. Njegov otac se bunio, a kada je i on stigao i saznao da nismo sudski nego privatni izvršitelji, izbacio nas je. Vratili smo se sa policijom. Kada sam mu lepo izneo predlog, bio je toliko zadovoljan da mi je poverio svoja potraživanja utvrđena presudom. Tako mi u mnogim slučajevima dužnici u drugim predmetima postaju poverioci, što je i svrha-ocenjuje Dukić.

On još kaže da je kod privatnih izvršitelja zakon isti za sve i da njihova zarada zavisi od procenta naplate. Dobro je i to što nemaju dodir s kešom, jer dužnici uplaćuju na žiro-račun posebne namene, s kojeg oni za 24 sata novac prenose poveriocu. Na taj način niko ne može da dođe u iskušenje da “premosti” neku situaciju.

Z. Gligorijević

Copyright © 2012-2013 Novi Put. .