ETIKA I ESTETIKA

Mileta Marković: ,,Pokušaji“, izdanje autora, Jagodina, 2016.
Ovih dana, kao autorsko izdanje, pojavila se nova knjiga dr Milete Markovića, nekadašnjeg predavača zagrebačkog Sveučilišta, jednog od najobrazovanijih Jagodinaca svih vremena, uspešnog pisca i publiciste, izuzetno skromnog i nenametljivog naslova ,,Pokušaji“ sa podnaslovom ,,literarni sastavi“.
Predgovor je napisao dr Ljubomir Radovančević, pogovor Radomir Košanin, izvanredan dizajn korica, na kojima se nalazi reprodukcija slike ,,Levačka čaršija u Jagodini“ Vojina Veličkovića Vojkana, delo je Dejana Miloševića, crteži dr Ljubomira Radovančevića, a ova dragocena knjiga, posvećena ,,Srpskim žrtvama šiptarskog terora i američkog bombardovanja“, odštampana je u svega sto primeraka u jagodinskoj štampariji ,,Zlatna knjiga“.
– Knjiga otkriva dr Markovića u svetlu njegove svestranosti. Intelektualac par ekselans tumači neka sećanja kao djak čuvene jagodinske gimnazije, koja je obrazovala i vaspitala mnoge znamenite ljude, koji su se popeli na vrh naučne lestvice mnogih fakulteta.
o Anegdote iz mladjih godina feličijevski su intonirane u intimne akorde, koji su pretočeni u ovu vrstu proze. Savršeni spisateljski talenat izvire iz svake rečenice, bilo da se radi o umetničkoj prozi ili o ogledima. Na ritam ležernog iskazivanja kratkim rečenicama referiramo se na čitanje lepe književnosti. Pri tome su teme probrano izabrane.Sloboda reči prelazi iz konkretnog u apstraktno.
– Ovu knjigu valja čitati lagano, jer će se tako stvoriti veći užitak i zadovoljstvo u razumljivosti i zanimljivosti tema kao i u lepoti izraza. Ovakav krasan literarni stil svedoči o velikoj načitanosti i informisanosti autorovog negovanog stilskog izraza, a ova knjiga, kao i raniji autorovi tekstovi, heuristički prilaze gradu Jagodini – piše, pored ostalog, u predgovoru- Prim. dr Ljubomir Radovančević, neuropsihijatar, psihoterapeut.
Radi se, dakle, o proznim zapisima ( ukupno 24 na blizu 130 stranica) različitih žanrovskih usmerenja koja su, neretko, i polivalentna tako da se veoma lako može konstatovati da je, zapravo, najviše takozvanih literalizovanih sećanja, mada ima i izvrsnih kratkih priča, eseja, ogleda, crtica, klasičnih i atipičnih biografija, beseda. . .
I spektar motivsko – tematskih inspirativnih postulata veoma je širok – kao crvena nit provlači se rodna Jagodina kao najveća ljubav autora, mada su neretko prisutna i sećanja na mladalačke, ali i kasnije dane, deskripcija zanimljivih dogadjaja intenzivnog narativnog toka, zapisi posvećeni prijateljima, ali i muzici i zapaženim muzičarima i posebno par uspelih priča posvećenih životinjama, od kojih priča ,,Cveta“ nesumnjivo poseduje i antologijske vrednosti ( govori o ljubavi čoveka – Miletinog oca Marka i kobile Cvete sjedinjenih u nevolji prelaska surovih albanskih planina u vreme Prvog svetskog rata i neumitnom i izuzetno bolnom rastanku koji nijednog čitaoca ne može ostaviti ravnodušnim). Naravno Mileta Marković i u ovoj knjizi opisuje NATO bombardovanje Srbije 1999. godine, zločine hrvatskih ustaša u vreme Drugog svetskog rata, stradanja Srba i Jevreja i pokušaje otkrivanja i objašanjavanja Zla u Čoveku.
Lako je zapaziti da se radi o proznim zapisima visokih artističkih dometa naglašene realistične akcentuacije, niklih iz života, iskonskih etičkih i estetskih načela, koje su sublimirane naglašenim altruizmom, istinoljubljem i humanizmom i predstavljaju prave bisere kristalne čistote i visoke duhovnosti u poplavi svakojakih izama, erksperimenata i ko zna kakvih vizura na srpskoj ( a pogotovo svetskoj) književnoj sceni.
Ovi prozni zapisi sami sebe preporučuju i književnoj kritici i čitalačkoj publici i članovima žirija za dodelu književnih nagrada. ,,Pokušaji“ su, dakle, sve samo ne pokušaji.Ili, može se i drugačije konstatovati ,,Pokušaji“ su pun pogodak i zapaženo ostvarenje u tokovima savremene srpske literature.
– Dr Mileta Marković je, po mom mišljenju, jedan od preostalih pripadnika prave posleratne jagodinske intelektualne elite. Privilegija je poznavati ga,slušati kada debatuje na političke, kulturne i aktuelne društvene teme i učiti na njjegovom bogatom životnom iskustvu.
o Njegove do sada objavljene knjige, uključujući i ovu, predstavljaju dragocena svedočanstva o ličnostima, dogadjajima, običajima i prilikama u nekadašnjoj Jagodini. On ih ne čuva ljubomorno samo za sebe, već ih na ovaj način deli sa svima nama. Tu me, nadam se da mi neće zameriti, podseća na akademskog slikara Vojkana Veličkovića, moga profesora umetnosti u jagodinskoj gimnaziji, koji je na svojim slikama ovekovečio duh i šarm našeg grada iz prošlih vremena. Miletine knjige i Vojkanova platna su gotovo retki spomenici nekadašnje Jagodine, koja pred našim očima sve brže nestaje. Hvala obadvojici ! – zaključuje u pogovoru Radomir Košanin.
Mileta Marković, od oca Marka i majke Jelene, rodjene Povrenović, rodio se 26. decembra 1926. godine u Jagodini. Diplomirao je na Pravnom i Ekonomskom fakultetu u Beogradu, a 1965. godine položio doktorat pravnih nauka na Univerzitetu u Beogradu. Studirao je i na Filozofskom fakultetu u Zagrebu, a bavio se i etnomuzikologijom. Bavi se i literaturom i publicistikom. Objavio je 12 knjiga i oko dve stotine stručnih i naučnih tekstova. Neki su prevedeni za nemačko i francusko govorno područje.
Svojim referatima učestvovao je na na republičkim, saveznim, medjunarodnim i svetskim kongresima i simpozijumima. Govori francuski i nemački, a služi se ruskim i italijanskim jezikom.
Odlikovan je Ordenom rada sa zlatnim vencem i srebrnom medaljom Republike Francuske na polju kulture, te književnim nagradama ,,Živojin Pavlović“ Književnog kluba ,,DJUra Jakšić“ čiji je počasni član i ,,Ravaničanin“ Srpske duhovne akademije, čiji je, takodje, član. Živi u Jagodini, Zagrebu i Puli.
B. Džaković


