Predviđeno je da toplana greje minimalno 15.000 kvadratnih metara javnih objekata i stanova fizičkih lica koji budu bili zainteresovani da se povežu na centralni sistem grejanja. Izgradnjom toplane na biomasu smanjiće se ukupno aero zagađenje u Rekovcu.
U Rekovcu bi već od naredne grejne sezone mogla da počne sa radom toplana na biomasu, snage oko četiri megavata, koja bi grejala javne ustanove i domaćinstva, izjavio je predsednik opštine Rekovac Predrag Đorđević.
Opština Rekovac je pre nekoliko dana, nakon sprovedenog postupka javne nabavke i studije opravdanosti, sklopila sa investitorom „Topling grejanje” iz Beograda ugovor za izgradnju Gradske toplane na bimasu.
– Sve poslove, od izrade projekta do kompletne izgadnje finansira izvođač radova, a lokalna samouprava je dala lokaciju i obavlja određene građevinske radove. Mi imamo obavezu i oko izrade infrastrukture, odnosno priključaka – rekao je Đorđević.
Predviđeno je da toplana greje minimalno 15.000 kvadratnih metara javnih objekata i stanova fizičkih lica koji budu bili zainteresovani da se povežu na centralni sistem grejanja. Prema planu, u toplani bi trebalo da bude zaposleno od četiri do šest ljudi, a angažovao bi se i veliki broj radnika za prikupljanje sirovina biomase i dostavljanje u skladište toplane. Izgradnjom toplane na biomasu, kaže Đorđević, smanjiće se ukupno aero zagađenje u Rekovcu i smanjiće se korišćenje lož ulja, uglja, drva i drugih energenata u pojedinačnim kotlarnicama u gradu.
Opština Rekovac je najmanja od šest opština Pomoravskog okruga i ima oko 12.000 stanovnika.
J. Zdravković


