Naslovna // Društvo // Jagodinske seoske biblioteke u popularnoj Žikinoj šarenici

Jagodinske seoske biblioteke u popularnoj Žikinoj šarenici

Narodna biblioteka u Jagodini nagradom koju je dobila od ERSTE fonadacije za društvenu intergraciju 2013, dobila je i mogućnost da ova organizacija medijski promoviše projekat Poljoprivredne biblioteke u Jagodini.

10438915_736997083023630_490136317296252385_n

Ovoga puta, ERSTE fondacija je finansijski podržala gostovanje učesnika u projektu Poljoprivredne biblioteke u Jagodini u popularnoj emisiji Žikina šarenica, koja se svakog vikenda emitije na prvom programu državne televizije.

U veoma prijatnoj atmosferi, direktorka Narodne biblioteke u Jagodini i nekoliko korisnika ovog projketa su govorili o svom radu i učestvovanju u projketu.

Predstavljajući projekat Poljoprivredne biblioteke, direktorka biblioteke Vesna Crnković je istakla da se radi o projektu koji je namenjen korisnicima biblioteka u selima. “Te seoske biblioteke liče na sve moderne javne biblioteke, s tim što je jedan deo fonda i aktivnosti biblioteke prilagođen potrebama poljoprivrednika, ljudi koji se bave starim zanatima i seoskim turizmom, dakle prilagođen je potrebama za korićenje bibliotečkih usluga u toj lokalnoj zajednici”, naglasila je Crnkovićeva.

Nakon kratkog predstavljanja aktivnosti i nagrada koje je Narodna biblioteka u Jagodini dobila za ovaj projekat, direktorka biblioteke je najavila da će 30. juna u Las Vegasu primiti još jednu nagradu, od Američkog bibliotečkog društva. Naime Američko bibliotečko društvo će ove godine nagraditi četiri, po oceni njihovog žirija, najbolja inovativna projketa, koji imaju kapaciteta da se primene i u druge zemlje sveta. Jedan od njih je i projekat Poljoprivredne biblioteke u Jagodini.

Nakon toga su svoj rad i saradnju sa projektom predstavili:
Zdravko Sretenović iz Bagrdana koji se bavi se uzgojem koza i kozjeg mleka i sira. Pohađao je kurs za učenje kompjuterskih veština u seoskoj biblioteci u Bagrdanu i tu je naučio da koristi kompjuter i internet.
Milja Jeftić iz Miloševa koja proizvodi voće, povrće i rakiju prošle godine je zahvaljujući sajtu Agrolib pijaca prodala tonu krušaka, viljamovki. Milija Brajković iz Lovaca, pčelar. Pohađao je kurs za kompjutere u seoskoj biblioteci u Bagrdanu. Ljiljana Vulić iz Starog Laništa, bavi se asurdžijskim zanatom. Bez obzira na subvencije koje je dobila od države, nije uspela ništa od svojih proizvoda da proda, dok nije registrovana na sajt za prodaju (Agrolib pijacu).

Gvozden Dželatović iz Jagodine, dipl. mašinski inženjer. Između ostalog se bavi i proizvodnjom borovnica. Bio je predavač o borovnicama u seoskim bibliotekama. Zahvaljujući predavanjima uspeo je da upozna mnoge uzgajivače ovog bobičastog voća iz jagodinske opštine i šire. Uspostavljena je saradnja i razmena znanja i iskustava, što je dovelo do unapređenja proizvodnje i pripreme za stvaranje udruženja proizvođača borovnica.

Ljubisav Miljković iz Glavinaca, bavi se proizvodnjom šljiva i rakije. Zahvaljujući pomoći bibliotekarke iz seoske10386239_736997253023613_2814354386114685234_n biblioteke u Glavincima došao je do literature o pravljenju rakije. Zahvaljujući tome poboljšao je kvalitet svoje rakije. Za uzgoj šljiva, takođe koristi literaturu (časopise, priručnike i enciklopedije) iz seoske biblioteke u Glavincima.

Miodrag Milojević iz Glogovca pravi predmete od pruća. O njegovoj tehnici rada i proizvodima, bibliotekari iz jagodinske biblioteke su napravili kratak film koji je postavljen na Jutjub. Ovaj film je bio velika reklama za njegov rad i mnogi potencijalni kupci su se javljali nakon odgledanog filma.

Rade Damjanović iz Jagodine, rasadničar, inženjer hortikulture. U seoskim bibliotekama je govorio poljoprivrednicima o uzgoju paulovnije, brzorastućeg drveta iz Kine. Uzgoj paulovnije, kao potencijalni biznis predstavljen je i na sajtu biblioteke. Zahvaljujući predavanjima i sajtu dobio je veliki broj saradnika.

Nakon predstvljanja svih učesnika, popularni Žika je primetio da je projekat Poljoprivredne biblioteke dobar “embrion koji uspeva i preporuka drugima da se na ovaj način bave poljprivredom”.

Direktorka Biblioteke Vesna Crnković se složila sa njim i izrazila je zadovoljstvo što su kolege iz drugih gradova prepoznale ovaj projekat, a prepoznale su ga i neke međunarodne organizacije koje su zainteresovane da rade na ovom projektu u našoj državi.

Copyright © 2012-2013 Novi Put. .