Svake godine u svetu od bolesti srca i krvnih sudova umire 17 miliona ljudi, što stavlja ovaj uzrok smrti na vodeće mesto.
Cilj obeležavanja Svetskog dana srca je povećanje nivoa svesti stanovništva o tome da se oboljevanje i umiranje od kardiovaskularnih bolesti može sprečiti uvođenjem zdravih stilova života i na taj način produžiti produktivne godine života radno aktivnog stanovništva, smanjiti troškovi lečenja i ekonomske posledice.
-Deljenjem flajera građanima Jagodine, pokušavamo da animiramo srednju i stariju populaciju o značaju prevencije kod kardiovaskularnih bolesti. Verujem da su mladi dovoljno informisani o tome u školama, na tribinama i predavanjima koja redovno organizujemo. Zato je ovo ujedo i apel da stariji povedu računa o svom zdravlju, ishrani i fizičkoj aktinosti, kao bitnim faktorima u očuvanju srca, rekla je Tatjana Ristić, sekretar Crvenog krsta u Jagodini.
Svetski dan srca je ustanovljen kako bi se povećalo znanje o rizicima i unapredile mere prevencije. Svetska federacija za srce, zajedno sa svojim članicama, ističe da se 80% prevremene smrtnosti usled bolesti srca i moždanog udara može sprečiti kontrolom nekoliko značajnih faktora rizika, u koje spadaju pušenje cigareta, nepravilna ishrana i fizička neaktivnost.
Kardiovaskularna oboljenja izazivaju 29% svih smrtnih slučajeva u svetu, što ih čini „svetskim ubicom broj jedan“.
T.M.



