Drugi NOU fest u Jagodini organizovao Regionalni tim podrške za nauku, obrazovanje i umetnost. Festival je, u školi ,,Nikola Tesla” otvorio predsednik Društva fizičara Srbije prof. dr Ivan Dojčinović
Regionalni tim podrške za nauku, obrazovanje i umetnost organizovao je u Elektrotehničko-građevinskoj školi ,,Nikola Tesla”, koja je jedan od partnera organizatoru, drugi NOU fest u Jagodini. Festival je održan pod pokroviteljstvom grada Jagodine.
– Predstavljeno je nekoliko ogleda fakulteta sa Univerziteta u Nišu, Kragujevcu i Beogradu. Svoje oglde su predstavili i učenici srednjih škola iz regiona koji su, ranije, konkurisali na konkursu raspisanom početkom godine. Za njih smo pripremili i četiri nagrade – rekao je jedan od članova NOU tima Zoran Arsić.
Posetioci festivala imali su priliku da vide oglede iz fizike, hemije, mikroelektronike, molekularne genetike, održivih izvora energije. U školi ,,Nikola Tesla” okupili su se učenici srednjih i osnovnih škola, ali i najmlađi, deca jagodinskih vrtića. Festival je otvorio predsednik Društva fizičara Srbije prof. Dr Ivan Dojčinović koji je istakao značaj primenjenog znanja u školstvu.
– Organizacija ovakvih festivala širom Srbije je nešto najlepše što ljudi sa fakulteta fizike, hemije, biologije mogu da urade, da približe prirodne nauke najmlađima. Oni mogu da vide da je lepo baviti se tim naukama i da razmišljaju o tome da mogu da upišu sve fakultete koje se bave prirodnim naukama, inženjerstvom, privredom jer je to osnova za razvoj društva – rekao je Dr Dojčinović, ali i istakao činjenicu da je školstvo u situaciji kada se iz nekih škola marginalizuju prirodne nauke.
– Ispred fizičara, biologa i hemičara moram da podignem svoj glas i ukažem na taj problem i na to da moramo obavezno da se bavimo reformom obrazovanja. Škole i fakulteti treba da budu osmišljeni tako da znanje učenika bude kvalitetno i primenjeno. Naša želja nije da deca kao mala zavole samo efekte, samu prirodu, već da znanje koje akumuliraju bude primenjeno i za njih i za društvo.
Direktor EGŠ ,,Nikola Tesla” Žarko Tasić je, pozdravljajući goste, istakao zadovoljstvo što je ta škola domaćin Festivalu i izrazio nadu da će manifestacija postati tradicionalna. Ispred Školske uprave učenike i goste pozdravio je načelnik Života Starčević. On je poručio deci da budu znatiželjna, gladna znanja.
– Vaši ,,mali” uspesi u nauci jesu veliki uspesi za naše društvo. Podržavam i uvek ću podržavati ovakve manifestacije koje na interesantan i kvalitetan način popularišu ono što je, zaista, najveća vrednost našeg društva – znanje i nauku – naglasio je Starčević.
U pratećem programu Festivala predstavili su se jagodinski umetnici, Centar za kulturu, izložbe učeničkih radova pristiglih na konkurs ,,Igračka od recikliranog materijala”. Ovo je drugi festival koji se organizuje, ali, kako su istakli organizatori, posle prošlogodišnjeg Festivala nauke povećao se broj učenika koji za svoje maturske radove biraju oblasti iz fizike i hemije. To jeste neki, egzaktan, podatak o doprinosu organizovanja naučnih manifestacija.
– NOU tim čine radnici u prosveti iz Jagodine, Ćuprije i Svilajnca koji su uvideli nedostatak organizovanja ovakvih događaja. Ovde smo van univerzitetskih tokova Beograda, Niša ili Kragujevca i ova manifestacija je prepoznata kao, jako, važna za naš kraj – naglasio je Arsić i dodao da je u planu priširenje delovanja na ostale opštine Pomoravlja. – Ovo je i način da učenicima i profesorima pokažemo kako nauka može da bude zanimljiva.
Partneri organizatoru NOU festa bili su i Društvo fizičara Srbije, Savez učitelja Srbije, Osnovna škola ,,Goran Ostojić” i Kulturni centar u Jagodini. Festival su pratila i stručna predavanja. Korisnici ovog projekta su, pre svega, deca i mladi školskog uzrasta. NJegov značaj je u predstavljanju domaćih naučnih, obrazovnih i umetničkih institucija i dostignuća kao i u povezivanju naučnih institucija sa mladima školskog uzrasta. Posetioci su videli zanimljive eksperimente, upoznali se sa prirodnim naukama koje će, verovatno, nekom biti i buduće zanimanje.
S. Lubura
Foto: A. Dobrosavljević








