Trgovina domaćim mlekom i mlečnim prerađevinama, koja je, reklo bi se, poslednjih dana standardna na Zelenoj pijaci u Jagodini, jednoj od najvećih u centralnoj Srbiji.

Litar domaćeg mleka trenutno staje 60 dinara, kilogram sira od 200 do 300, dok se kajmak može pazariti po ceni od 450 do 600 dinara. Mlekari tvrde da stalni kupci imaju apsolutno poverenje u nihove proizvode, kao i da pravi domaćini nikada ne bi svoju stoku hranili buđjavim kukuruzom, pa zato u njemu i nema aflatoksina.
Uprava za veterinu Ministarstva poljoprivrede objavila je spisak uzoraka 39 vrsta mleka šest velikih proizvođača u Srbiji za koje se sumnja da sadrze kancerogeni aflatoksin M1 u nedozvoljenim količinama. Ova mleka trebala bi da su povučena sa tržišta i kako je najavljeno- od danas inspekcijske službe kreću na teren kako bi proverile da li su baš sve količine povučene.
Aflatoksin je proizvod razvoja plesni Aspergillus flavus. Javljaju se u predelima sa vlažnom klimom, baš kao što je Srbija, ali kao posledica suše. U našoj državi se pojavio u kukuruzu tokom sušne 2012. godine i stručnjaci su procenili da je 70 odsto roda zatrovano. Preko kukuruza koji se koristi kao ishrana stoke, aflatoksin je dospeo u organizam krava. Aflatoksini koji se nalaze u mleku najjači su poznati kancerogen u prirodi. U Srbiji je dozvoljena količina aflatoksina u mleku 0,05 mikrograma po kilogramu, dok je u Mađarskoj potpuno zabranjen.
Tekst i foto: A. Dobrosavljević


