Ovo izuzetno vredno delo priredio Oliver Đorđević, publicista iz Jagodine i predsednik Svetske muzičke asocijacije u Srbiji

Oliver Đorđević
Knjiga je posvećena ,,umetnicima, profesorima, pokretačima i uzorima Vojinu Mališi Draškociju i Milošu Petroviću” a u izdanju World music asocijacije Srbije objavljna je kao specijalno izdanje – četvorobroj časopisa ,,Etnoumlje” koji od avgusta 2007. godine izlazi u Jagodini.
O PRIREĐIVAČU
Oliver Đorđević rođen je 1974. u Jagodini. Diplomirao je na Pedagoškoj akademiji i godinama radi u Istorijskom arhivu Jagodine. Još kao srednjoškolac bio je stalni saradnik ,,Novog puta” i od tada datira njegova ljubav prema publicistici.
Objavio je knjige ,,Sreten Adžić i njegova porodica” (2001) i ,,Zapisi igumanije Ane Adžić” (2003), a za par meseci će se u izdanju manastira Vraćevšnice pojaviti novo i dopunjeno izdanje ove dve knjige u jednoj.
Producent je festivala ,,Etnomus” koji se održavao u Jagodini od 1997. do 2006. godine, osnivač World music asocijacije Srbije 2000. godine i aktuelni predsednik Upravnog odbora ove nevladine organizacije. Pokretač je i glavni urednik etno magazina ,,Etnoumlje”, direktor diskografske kuće VMAS Records i urednik internet portala: worldmusic.org.rs.
Bavi se i literaturom i duže od decenije je član Književnog kluba ,,Đura Jakšić” u Jagodini i zastupljen je u književnom almanahu ,,Sazvučja”.
Ovo kapitalno izdanje, koje podseća na enciklopediju etno muzike u Srbiji, štampano je upravo u takvom formatu, na blizu 350 strana i ilustrovano je brojnim fotografijama, dokumentima i faksimilima, a glavni i odgovorni urednik, odnosno priređivač je Oliver Đorđević, publicista iz Jagodine, dok je pokrovitelj publikacije Fondacija za otvoreno društvo iz Srbije.
Zamenica glavnog i odgovornog urednika je Marija Vitas, stručni konsultanti Bojan Đorđević i Ivana Komadina, recenzent dr Selena Rakočević, a autori tekstova dr Mirjana Zakić, dr Jelena Jovanović, Stevan Kovač – Tikmajer, mr Iva Nenić, Milica Knežević, Vesna Karin, Đorđe Tomić, Jasmina Milojević, Dragana Stojanović, Marija Dumnić, Uroš Smiljanić, Vojislav Pantić, Zoran Janković, Predrag Milanović, Nikola Glavinić, Ivana Ljubinković, Jovan Matić, Ana Martinović, Nebojša Bogićević, Branislav Dejanović, Branislav Nikolić, Dejan Vujinović, Jovana Lukić i Tijana Stanković, sve eminentna imena iz sveta muzike – od kompozitora, kritičara i urednika najuticajnijih medija do predavača na Fakultetu muzičke umetnosti u Beogradu i naučnih saradnika Muzikološkog instituta SANU, kao i veliki broj saradnika.
Knjiga je, verovatno radi lakše preglednosti, podeljena na četiri dela: ,,Globalni fenomen: world music”, ,,World music u Srbiji: od prapočetaka do današnjice”, ,,Jedanaest tematskih lista: umetnici, stvralaštvo i događaji na World music sceni u Srbiji u periodu od 1982. do 2012. godine” i ,,Pregledi” koji, pored ostalog, sadrži i osnovne podatke o sastavima i umetnicima world music orijentacije sa diskografijom u periodu 1982 – 20011. godine, faksimile plakata, štampanog materijala i rukopisa, registar fotografija, imena i muzičkih sastava itd.
– Pitanje svih pitanja sa kojim su se mnogi od nas suočili je šta konkretno označava odrednica world music (muzika sveta) – definisanu formu ili žanrovski haos? Usaglašen odgovor na ovo pitanje je teško dobiti.

Naslovna strana jednog broja “Etnoumlja”
…
Osim što objavljuje edukativne tekstove, magazin ,,Etnoumlje” posebnu pažnju posvećuje world music sceni u Srbiji i nastoji da je predstavi u pravom svetlu i afirmiše. Dobra prilika da uradimo presek dešavanja na ovim prostorima ukazala se u ovoj jubilarnoj godini. Specijalno izdanje koje je pred vama je sa tim ciljem.
…
U mnogim publikacijama koje se bave istorijom muzike u Srbiji (recimo u nedavno objavljenoj hronici Miše Blama ,,DŽez u Srbiji 1927 – 1944), autorima su ostala nepoznata imena pojedinih muzičara i nedostupni mnogi drugi podaci o tadašnjim akterima i muzičkoj sceni uopšte, uključujući i fotografije (zapažamo da su na mnogim ftografijama iz ranih perioda ovdašnje muzičke istorije autorima ostala nepoznata imena uslikanih muzičara). Šteta je nenadoknadiva: za neke ljude i događaje koji su bitni za istoriju (začetke) muzike u Srbiji danas ne znamo ili nismo sigurni.
…
Zato smatramo da je značaj publikacije pred vama prvenstveno u tome da kada se istraživači i svi ostali u budućnosti interesuju za začetke world music u Srbiji, na jednom mestu dobije obilje korisnih informacija i fotografskog materijala što je ostvareno zahvaljujući nesebičnoj pomoći i angažovanju brojnih saradnika. Posebnu zahvalnost dugujemo Bojanu Đorđeviću i Ivani Komadini koji su nas savetima i sugestijama usmeravali ka dobrom putu za ostvarenje ove monografije kao i Fondaciji za otvoreno društvo koja nam je finansijski pomogla – zapisao je, pored ostalog, u uvodniku pod naslovom „Reč urednika”, Oliver Đorđević.
U svakom slučaju, radi se o, zaista, kapitalnom izdanju koje prezentira niz dragocenih podataka i gde, čini se, nije propušteno nijedno iole važnije ime koje je imalo nekakvih kontakata sa ovim, sve popularnijim, muzičkim žanrom pa izdavač, priređivač i svi saradnici zaslužuju samo reči hvale i sve čestitke jer ova knjiga ne predstavlja samo precizan snimak dosadašnjih događanja na srpskoj etno sceni nego i izvanrednu ostavštinu za buduća istraživanja.
B. Džaković


