Izložba Zavičajni mit Desanke Petrov Morar kojom se obeležava pedeset godina kontinuiranog posvećenog umetničkog rada ove značajne naivne umetnice, biće otvorena u utorak 27. maja 2014. godine u 19 časova, u Muzeju naivne i marginalne umetnosti, u Jagodini.
Retrospektivna izložba koja prezentuje zaokružen, snažan i originalan umetnički opus obuhvata sedamdesetak dela, slika, crteža, skulptura i ikona iz zbirke Muzeja naivne i marginalne umetnosti i privatnih kolekcija, nastalih u periodu od 1964. do 2014. godine.
Stvaralački opus Dese Petrov Morar otkriva se kao riznica retkih tragova vremena, obeleženih snažnim likovnim pečatom umetnice. Preovladavaju scene inspirisane verom i običajima, kao i svakodnevicom banatskog sela, a u manjoj meri prisutni su prizori fantastičnih sadržaja i portreti. Zavičajni mit na slikama ove umetnice čuva memoriju pravoslavnog i iskonskog identiteta kao temelja naše egzistencije. Reminiscencije na predele detinjstva i važne životne događaje, harmonične idilične scene svakodnevice nekadašnjeg života, predstavljaju odsjaj vremena u kome je ostvarena unutrašnja harmonija čoveka, u okviru porodice, zajednice, sredine i prirode.
Bogat stvaralački fond umetnice prate obimna izložbena i izdavačka aktivnost u zemlji i inostranstvu, kao i brojne nagrade i priznanja, među kojima se izdvaja Nagrada za ukupan umetnički rad dodeljena 2007. godine na Trinaestom bijenalu naivne i marginalne umetnosti.
Izložbu u organizaciji Muzeja naivne i marginalne umetnosti u Jagodini – ustanove kulture od nacionalnog značaja, pod pokroviteljstvom Ministarstva kulture i informisanja, prati dvojezični katalog sa prilogom sistematizovanog dokumentacijskog materijala. Autor izložbe i kataloga je Ivana Jovanović, viši kustos MNMU.
Izložbu će pratiti projekcija filmova: Običaji kroz Desine slike – Sefkerinska Mandalina (Etnografski muzej 1994) i Slike zaboravljenog života (autor Vojkan Morar).
Posetioci će izložbu moći da pogledaju do 27. juna 2014. godine.



