– Fudbalski klub “Lugomir” iz Rakitova jesenji prvak Okružne lige –
FK „Lugomir” iz Rakitova je napravio svoj istorijski uspeh, plasirajući se posle jesenjeg dela takmičenja na prvo mesto Okružne lige. Sa jesenjom titulom rastu i ambicije da je sledeći cilj plasman u Pomoravsko-timočku zonu
Fudbalski klub koji nosi ime reke Lugomir, koja protiče pored samog igrališta ovog kluba. Nastao je 1968. godine, ali rešenje o njegovoj registraciji stiže 1971. godine, od kada se ovaj klub i zvanično takmiči.
– Moram pomenuti jednog od pionira ovoga kluba, sada nažalost pokojnog Slobodana Nikodijevića. On je jedan od prvih koji je bukvalno sam počeo izgradnju terena na mestu gde je tada bila jedna rupčaga iz koje se vadio pesak. U tom poslu mu se priključuju i drugi, tako danas imamo jedan od boljih seoskih terena – priča Dejan Jevremović, trener FK „Lugomir” i jedan od pregalaca u ovom klubu, koji pored trenerskog posla obavlja i niz drugih zajedno sa ostalim članovima uprave. Jevremović se nalazi na čelu prve ekipe poslednje četiri godine, a u poslednjih šest, radi sa mlađim selekcijama. NJegova omladinska selekcija je 2009. godine bila prvak Pomoravskog okruga, a sledeće 2010-te, prvaci okruga su bili njegovi kadeti. Pionirska ekipa trenutno zauzima drugo mesto u Okrugu.
Naravno i FK „Lugomir” je te davne sedamdeset prve takmičenje započeo u najnižoj Opštinskoj ligi, kao i sve novajlije.
– Fudbal se tada igrao čisto iz ljubavi i entuzijazma. Sa sredestvima i pod uslovima kakvi su onda mogli da budu, dolazilo se na 15 ninuta pre početka utakmice i bez treninga se nastupalo – seća se Jevremović početaka.
Lugomir je sada standardni član Okružne lige punih desetak godina. Stizali su u ovom stepenu takmičenja do drugog – trećeg mesta, ali nikada do sada nisu bili prvi. Ove godine su im se kockice sklopile. Postali su jesenji prvaci Okružne lige, sa ambicijom da se tu i zadrže.
– Naša snaga jeste u našim omladincima koji su potekli upravo iz našeg kluba. Ja uporno insistiram da kostur kluba čine baš oni i mislim da je uspeh jednog kluba zagarantovan ako se osloni na svoj proizvod. Osim naših igrača koji čine oko 70 posto ekipe, imamo igrače iz susednog Končareva, Ribara, Jagodine. Uz redovno treniranje, došlo se do ovog uspeha – kaže naš sagovornik.
Ipak, pored sve volje i želje, takmičiti se danas u rangu kakav je Okružna liga, bez pomoći i sponzorstva i pored toga što lokalna samouprava finansijski pomaže sve fudbalske klubove, nije moguće. I Rakitovo ima svoje dobrotvore, kada je u pitanju fudbal.
– Ne mogu da govorim o fudbalu, a da ne spomenem najzaslužnijeg čoveka – Radovana Vasića Brzog, koji je pre desetak godina uradio jedan veoma čvrst temelj ovog fudbalskog kluba. Nadgradnjom na taj dobar temelj, došli smo do uspeha. To je sada nastavio njegov sin Vladica Vasić, koji je predsednik kluba. Sa ovakvom upravom i ovakvim radom, nadam se da ćemo iduće godine zaigrati u Pomoravsko – timočkoj zoni – ambiciozan je Jevremović.
Uporedo sa radom na podizanju kvaliteta igre, uprava ovog kluba radi i na uređenju infrastrukture, koja mora da prati i zadovolji rang takmičenja. Oni i sada imaju dobre uslove. savremene svlačionice sa toplom vodom, kancelariju kluba, a kako Jevremović kaže, planiraju da oko svog terena naprave pravi mini sportski centar. Trenutno im je prioritet da nabave sistem za polivanje terena, s obzirom na sve sušnije letnje periode. S obzirom da postoji određeni broj ljudi iz Rakitova koji finansijski pomažu klub, uvereni su da će uspeti u svojim nastojanjima.
Veliki doprinos lokalne samouprave i posebno predsednika Skupštine grada Dragana Markovića Palme, nikako se ne može zaobići kada se govori o uspehu sportskih klubova u Jagodini.
– Pomoć sportu naše lokalne samouprave je svakako bila presudni faktor da mnogi klubovi uspeju. Tako danas imamo „Trgovački” u Srpskoj ligi, „Dragocvet” u Pomoravsko – timočkoj, i to ima tendenciju ka još većem uspehu. Siguran sam da lokalna samouprava nije imala ovakav odnos prema sportu, ne samo da ne bi bilo naših klubova u višim rangovima, već bi bilo pitanje koliko bi se njih takmičilo i u najnižim rangovima – završava Jevremović.
TIGRIĆ LUGOMIRKO
U okviru kluba FK „Lugomir” postoje i mlađe selekcije, koje ukupno broje oko 50 dečaka. Tridesetoro ih je registrovano i takmiči se u Okružnoj pionirskoj ligi. Dvadesetoro dečaka je od letos počelo da pohađa novootvorenu školu fudbala u Rakitovu, a koja se zove „Tigrić Lugomirko”. Ovi dečaci uzrasta od 2001. do 2005. godišta se za sada ne takmiče, ali oni tek uče prve fudbalske korake. Trener Jevremović kaže da u njima vidi budućnost FK „Lugomira”
S. Alempijević




