Naslovna // Tu oko nas // Sasa Ilic ceka pravdu vec deset godina: Preti zastarevanje krivicnog gonjenja

Sasa Ilic ceka pravdu vec deset godina: Preti zastarevanje krivicnog gonjenja

Iako do zastarevanja krivičnog gonjenja Velimira Stamenkovića, na čijoj se zgradi povredio Saša Ilić i ostao doživotni invalid, ostalo još šest meseci – pretres zakazan za 24. april je odložen

Saša i Ljiljana ispred ćuprijskog suda

Saša i Ljiljana ispred ćuprijskog suda

Iako sudski proces protiv Velimira Stamenkovića iz Ćuprije, okrivljenog za teško delo protiv bezbednosti, jer je radeći na njegovom gradilištu Saša Ilić (29) iz Ćuprije postao invalid, apsolutno zastareva, poslednje ročište, zakazano za 24. april, nije održano.

Pretres je odložen, jer se Stamenković nije pojavio u sudnici Osnovnog suda u Ćupriji pošto nije uredno pozvan. Apsolutna zastarelost krivičnog gonjenja Stamenkovića nastupa 20. oktobra, jer se tada navršava deset godina od početka spora.

– Pošta je mimo odredbe ZKP pokušala Stamenkoviću da dostavi poziv, za suđenje 15. maja biće pozvan preko dostavne službe i policijske službe. Razgovaraću i sa policijom kako bi mu poziv sigurno bio uručen – obrazložio je odluku o odlaganju roćišta predsednik krivičnog veća Radoslav Simić, sudija Osnovnog suda u Paraćinu.

Saša i Ljiljana sa kćerkom Nikolinom

Saša i Ljiljana sa kćerkom Nikolinom

Ilić, koga je gradilištu udarila struja dalekovoda, o čemu je “Novi put” pisao u nekoliko navrata, zbog čega je pao sa zgrade na kojoj je radio i kome su zbog gangrene lekari morali da odseku obe ruke, bio je ogorčen, jer se već dešavalo da glavni pretres bude odlagan i po 13 puta za redom.

– Osamdeset posto suđenja ovako se završavalo. Novo suđenje zakazano je za sredinu maja, a za nepunih šest meseci nastupa apsolutna zastarelost. Ne znam više kome da se žalim-kaže Saša, kome je prilikom izlaska iz sudnice pozlilo, jer je bio pogođen odlaganjem glavnog pretresa.

Njegov advokat Igor Vulović iz Kragujevca kaže da je čak i da sudija presudi na narednom ročištu, tuženi će imati prava na žalbu Apelacionom sudu, koji ima rok od devet meseci da potvrdi presudu i koji može da vrati na ponovno suđenje. Njegov klijent nema toliko vremena, jer bi u međuvremenu nastupila apsolutna zastarelost krivičnog gonjenja Stamenkovića.

Prema rečima advokata Vulovića, odbrana je posle poslednjeg glavnog pretresa tražila i veštačenje zdravstvenog stanja tuženog, jer je tvrdila da nije sposoban da prati suđenje.

“Iako je zdravlje Velimira Stamenkovića teško narušeno, on može da učestvuje u sudskom procesu, može da prisustvuje, razume suštinu i delimičmno aktivno učestvuje ukoliko ne nastupi pogoršanje zdravlja. Iako postoji izvesna usporenost itelektualnih funkcija, nema elemenata koji bi upuđivali na nesposobnost uzrokovanu poremećajem duševnog života”, ocenio je, pored ostalog, Ivan Mitić, sprecijalista za sudsku medicinu.

Sašina majka Smiljana takođe je ljuta što deset godina čeka pravdu za sina i pita se kakve veze ima zdravstveno stanje okrivljenog kada on u vreme nesreće nije imao zdravstvene probleme.

Bez Ljiljanine pomoći Saša je nemoćan

Bez Ljiljanine pomoći Saša je nemoćan

– On ne može da shvati i prati suđenje. Pa ni ja ne mogu da shvatim da je moje dete ostalo bez obe ruke. Jedva sam ga izvukla da preživi. Zar on pored svih trauma i narušenog zdravlja može da dođe na suđenje, a Stamenković ne može? Da bih imala novac za Sašino lečenje prodala sam kuću u Nišu i to po bagatelnoj ceni. Dogovorili smo se da nam kupac da 10.000 evra, a on je samo 1.900 evra. Nisam uvek imala novca da mu kupim sve što mu je trebalo, jer moja penzija nije stizala – navodi Smiljana.

Saša i Smiljana kažu da su svakom ministru pravde dostavljali ceo predmet, ali da niko ništa nije preduzeo.

Inače, Saša i njegova supruga Ljiljana, koja je takođe invalid, njihova petnaestomesečna kćerka Nikolina i Ljiljanino troje dece iz prvog braka žive od socijalne pomoći i tuđe nege, što ukupno iznosi 45.000 dinara.

Tekst i foto Z. Gligorijević

Copyright © 2012-2013 Novi Put. .