Naslovna // Vesti // Zahvatanje Bogojavljenske vodice

Zahvatanje Bogojavljenske vodice

Osveštanje i zahvatanje osveštane vode na Bogojavljenje ispred Saborne crkve Svetih apostola Petra i Pavla u Jagodini. U porti

Ovaj dan hrišcani obeležavaju u spomen na krštenje Isusa Hrista i silazak Svetog Duha na njega, dok za bogojavljensku vodicu koja se tradicionalno ujutru zahvata postoji verovanje da ima isceliteljku moć, kao i da se nikada ne kvari.

osveštanje

I ove godine praznična litija je predvođena sveštenicima po tradiciji izašla iz hrama, a 2.500 litara voda je osveštano u higijenskim palstičnim buradima sa slavinama, kao i u vatrogasnoj cisterni, takozvanom navalnom vozilu, kapaciteta 9.000 litara, pa je bogojavljenske vodice bilo dovoljno za sve okupljene vernike koji ni ovog puta nisu mogli da odole iskušenju da se makar i simbolično ne poguraju.

Bogojavljenska vodica donosi zdravlje
Tekst i foto: Aleksandar Dobrosavljević

Copyright © 2012-2013 Novi Put. .